Debaty z cyklu „Metropolia Olsztyn” już na stałe wpisały się w intelektualny obraz Olsztyna, a w zasadzie w próbę ratowania miasta przed jego utratą. Tym razem paneliści, którzy spotkali się w Centrum Jakuba, dyskutowali o nowym centrum Olsztyna.
Czy Olsztyn potrzebuje nowego Centrum? Jak przyciągnąć inwestorów i instytucje spełniające ponadlokalne funkcje? Czy Olsztyn może korzystać ze skandynawskich wzorów w tej dziedzinie? Te, czasem prowokacyjne pytania, były punktem wyjścia do niezwykle ciekawej prezentacji Łukasza Złakowskiego — Prezesa Grupy Inplus, która rozpoczęła panel.
Naukową i profesorską w pełni tego słowa znaczeniu optykę problemu przedstawił Prof. dr hab. inż. Ryszard Cymerman – ekspert wyceny nieruchomości i gospodarki przestrzennej. Dał odpowiedzi na podstawowe pytania, bez których nie ma mowy o planowaniu przestrzennym.
Dr inż. Dariusz Łaguna – znany i szanowany urbanista nie stronił od poruszania nie tylko strategicznych problemów związanych z osiami komunikacyjnymi, które mogą wpompować życie w więdnące miasto, którym jest obecnie Olsztyn, ale dał także odpowiedz na pytanie… o lokalizację nekropolii, na której będą chowani olsztyniacy w kolejnych pokoleniach.
Jerzy Piekarski – urbanista, główny autor studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Olsztyna znalazł się w krzyżowym ogniu pytań. Nie stronił jednak od odpowiedzi nawet na te najtrudniejsze z nich.
Stanisław Sosak – architekt, członek zarządu, sekretarz Warmińsko-Mazurskiego Klubu Biznesu mówił nie tylko o ekonomicznym aspekcie lokowania centrum Olsztyna, jako miejscu, na którym krzyżują się szlaki biznesu, ale także o tym, kiedy miasto umiera…
O co panelistów pytali uczestnicy debaty zorganizowanej przez Akademicki Klub Obywatelski w Olsztynie i Fundację im. Piotra Poleskiego? O tym w obszernej relacji ze spotkania, która ukaże się na łamach Opinii już w sobotę 28 stycznia.
— To była bardzo gorąca i bardzo potrzebna dyskusja — podsumowuje Jerzy Szmit, prezes Fundacji im. Piotra Poleskiego.
Marek Adam