Tegoroczne obchody Konstytucji 3 Maja są całkowicie wyjątkowe, bo przypadają za rządów, które zasłynęły z uporczywego łamania ustawy zasadniczej. Społeczne obchody tego wielkiego święta, organizowane w Olsztynie przez Fundację im Piotra Poleskiego, są okazją do spotkania środowisk patriotycznych.
Fundacja jest znana zarówno z zorganizowania rocznicowych obchodów, upamiętnianie bohaterów narodowych, ale jest także miejscem dyskusji nad przyszłością regionu, a w szczególności Olsztyna. To właśnie Fundacja im Piotra Poleskiego od chwili swojego powstania włączyła się w upamiętnianie rocznicy Trzeciego Maja w stolicy regionu.
Jednak tradycja sadzenia drzew upamiętniających uchwalenie pierwszej konstytucji w Europie właśnie w parku Kusocińskiego ma już 21-letnią tradycję. Świadczą o niej wysokie na kilka metrów Dęby. Od początku organizatorem uroczystości jest znany działacz społeczny, prawicowy polityk i współtwórca środowisk patriotycznych regionu – Jerzy Szmit, prezes Fundacji im Piotra Poleskiego.
– Od ponad dwudziestu lat, dla uczczenia tego wydarzenia, chcąc pozostawić trwałą pamiątkę świadczącą o naszym przywiązaniu i podziwie dla wielkiego dzieła naszych przodków, sadzimy drzewa, które symbolizują trwałość, zakorzenienie i spojrzenie w przyszłość – mówi, zapraszając na uroczystości, prezes Fundacji im Piotra Poleskiego.
Uroczystość już tradycyjnie będzie połączona z upamiętnieniem ludzi związanych z Warmią i Mazurami, którzy ponieśli śmierć wyniku katastrofy lotniczej nad Smoleńskiej 10 kwietnia 2010.
– Naszą uroczystość rozpoczniemy przy obelisku upamiętniającym Grażynę Gęsicką, Macieja Płażyńskiego, ks. Biskupa Generała Broni Tadeusza Płoskiego, Aleksandra Szczygło – informuje Jerzy Szmit. – Złożymy wiązankę kwiatów i zapalimy znicze.
Przypomnijmy. W katastrofie smoleńskiej zginął Aleksander Szczygło, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, który urodził się w Jezioranach koło Olsztyna. Grażyna Gęsicka – posłanka na Sejm, która dzieciństwo spędziła w Rynie, a szkołę średnią skończyła w Giżycku.
Maciej Płażyński – poseł na Sejm i prezes Stowarzyszenia Wspólnota Polska. Parlamentarzysta urodził się w Młynarach, a liceum ukończył w Pasłęku. Tadeusz Płoski – ordynariusz Polowy Wojska Polskiego. Urodził się w Lidzbarku Warmińskim. Pracował jako wykładowca na stanowisku adiunkta w Katedrze Prawa Kanonicznego i Wyznaniowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.
– Po uroczystości zapraszamy na słodki poczęstunek do pobliskiego Tortexu – mówi Jerzy Szmit, prezes fundacji imienia Piotra Poleskiego. – To także okazja do rozmów o Polsce – dodaje.
***
Społeczne obchody 233. rocznicy uchwalenie Konstytucji 3 Maja
Olsztyn 3 maja 2024 roku
Park im Janusza Kusocińskiego przy Totex-ie
Zaczynamy godz. 14.00
***
Znaczenie Konstytucji 3 Maja polega przede wszystkim na tym, że była to pierwsza polska ustawa zasadnicza, a także pierwsza Konstytucja w Europie. Dawała nadzieję na odbudowę upadającej Rzeczypospolitej, która uchwalając ten akt prawny, stanęła na czele zmian ustrojowych na Starym Kontynencie. Jej przyjęcie doprowadziło do interwencji Rosji i w konsekwencji drugiego rozbioru Polski.
Konstytucja, często określana jako ustawa zasadnicza jest najwyższym aktem prawnym w państwie. Określa źródła stanowienia prawa oraz określa podstawowe reguły krajowego porządku prawnego. Wszelkie akty prawna, jakie obowiązują w danym państwie muszą być zgodne z postanowieniami konstytucji. Łamanie Konstytucji jest karane postawieniem przed Trybunałem Stanu.
Marek Adam