Pál Attilla Illés, Konsul Generalny Węgier, 11 lutego 2021 był gościem burmistrza Dobrego Miasta, Jarosława Kowalskiego.
Konsulowi towarzyszył sekretarz konsulatu Otto Simos i Bożenna Ulewicz, radna sejmiku województwa, od wielu lat promująca kontakty polsko-węgierskie. Podczas wizyty konsul zwiedził Dobre Miasto, wystawę prac autorów węgierskich w Centrum Kulturalno-Bibliotecznym i odbył spotkanie z udziałem władz samorządowych miasta, przewodniczącego rady, przedsiębiorców i pedagogów.
Podczas spotkania ustalono kierunki przyszłej współpracy, która obejmować będzie wymianę młodzieży, kontakty kulturalne, ale też wymianę gospodarczą. Orędownikiem takiej współpracy jest burmistrz Kowalski. Dzięki zaangażowaniu Stowarzyszenia Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Olsztynie, od kilku lat organizowane są uroczystości upamiętniające rocznicę protestów studenckich przeciwko agresji sowieckiej na Węgry, które wybuchły w październiku 1956 i były największymi protestami, jakie odbyły się w ówczesnej Europie. Zamiarem Stowarzyszenia jest promowanie przyjaźni polsko-węgierskiej, która cementowała się od stuleci i warto jej w obecnej globalnej rzeczywistości nadać pogłębiony charakter. Dlatego Stowarzyszenie Historyczne zwróciło się prośbą do dyrektora Węgierskiego Instytutu Kultury dr hab. Lagzi Gabora o pozyskanie partnerów do współpracy dla samorządów i organizacji z naszego regionu. Efekty działań dyrektora Gabora były błyskawiczne. Za jego pośrednictwem doszło do kontaktu telefonicznego włodarzy Dobrego Miasta i węgierskiego Kőszeg. W ich wyniku planowany jest przyjazd delegacji z miasta Kőszeg do Dobrego Miasta i podpisanie porozumienia o współpracy. Możliwe jest również podjęcie współpracy na poziomie powiatów i regionów. Nawiązanie relacji ułatwiły podobne gusta muzyczne obu włodarzy, okazało się, że obaj są fanami zespołu Omega. Z okolic miasta Kőszeg pochodził założyciel zespołu Omega zmarły w listopadzie 2020 Laszlo Benkoe.
Kőszeg położone jest w zachodniej części Węgier przy granicy z Austrią. Miasto słynie z historycznej zabudowy oraz obrony zamku przed Turkami w 1532 r.
Szczepan Worobiej