8 września, Kościół katolicki obchodzi szczególne święto. Urodzin Matki Bożej! W naszym regionie ma ono również lokalny wymiar. Papież Paweł VI wyraził zgodę, aby na terenie archidiecezji warmińskiej, do nazwy święta można było dodać tytuł Najświętszej Maryi Panny z Gietrzwałdu.
Tego samego dnia wspomniana jest też pierwsza papieska koronacja Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze z 1717 r. a także rocznica oddania Polski Niepokalanemu Sercu Maryi, której dokonał Episkopat Polski pod przewodnictwem Prymasa Augusta Hlonda.
To z tej okazji na Jasnej Górze odbędą się uroczystości odpustowe. Dzień 8 września jest również szczególnym dniem związanym z objawieniami Matki Bożej w Gietrzwałdzie. Wieczorem, 8 września 1877, roku Matka Boża pobłogosławiła źródełko. Od tej pory pielgrzymi czerpią z niego wodę, którą przynosi ulgę cierpiącym i liczne uzdrowienia.
Cudowne źródełko
Każdy, kto odwiedził Sanktuarium Maryjne w Gietrzwałdzie, widział figurkę Niepokalanej Dziewicy w altance. Upamiętnia ona właśnie moment pobłogosławienia źródełka, uznawanego od tamtej pory jako cudowne. Jak informują kustosze sanktuarium na swojej stronie internetowej, “nad źródełkiem znajdują się trzy marmurowe płaskorzeźby, ukazujące Mojżesza, dotykającego laską skałę, z której wytrysnęła woda i Izraelitów, pijących wodę na pustyni.”
Rodzicami Najświętszej Maryi Panny to byli Joachim i Anna. W polskiej tradycji ludowej Matka Boża, której pamiątkę narodzenia tego dnia obchodzony, jest postrzegana jako patronka jesiennych siewów i dlatego nazywamy Ją Siewną.
Odpust w Gietrzwałdzie
W tym roku przypada 145. rocznica objawień w Gietrzwałdzie. Uroczystości odpustowe odbędą się w sobotę, 10 września i niedzielę, 11 września. Są połączone z 56. Dożynkami Archidiecezjalnymi.
Sobotni program uroczystości to Msza św. połączona z Nieszporami ku czci Matki Bożej Gietrzwałdzkiej o godzinie 18:00, Różaniec i Apel Maryjny przy kaplicy objawień o godzinie 21:00 oraz czuwanie modlitewne, które zakończy Msza św. odprawiona o północy, a później procesja ze świecami do cudownego źródełka. Uroczystości w niedzielę 11 września koncentrują się wokół Mszy św. odprawianej o godzinie 11:00 przy cudownym źródełku.
Sanktuarium Świętej Rodziny
8 września, to także ważna data dla parafii Chrystusa Odkupiciela Człowieka w Olsztynie. Już w czwartek będzie tu dekretem księdza metropolity warmińskiego Józefa Górzyńskiego erygowane sanktuarium Świętej Rodziny.
Święta Rodzina jest właśnie przykładem doskonałego posłuszeństwa, po pierwsze Bogu, poprzez spełnianie woli i jego przykazań. Po drugie sobie nawzajem w posłuszeństwie wypływającym z miłości. Parafia przy ulicy księdza Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Olsztynie jest miejscem, w którym Święta Rodzina patronuje już tak ważnemu zadaniu, jak prowadzenie Zespołu Szkół Katolickich, który istnieje już od 25 lat.
Marek Adam