29 czerwca 2021 r. w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia nagród laureatom konkursu organizowanego od 20 lat przez Instytut Pamięci Narodowej pod nazwą Kustosz Pamięci Narodowej. Corocznie nagroda trafia do 5 laureatów, w tym jedna nadawana jest pośmiertnie osobom indywidualnym oraz co najmniej jedna nagroda przewidziana jest dla organizacji. Także, przynajmniej jeden z laureatów jest z zagranicy. Tegoroczna edycja rozdania nagród odbyła się łącznie za lata 2021 i 2020, gdyż w zeszłym roku uroczystość nie odbyła się z powodu pandemii COVID-19.
Za rok 2020 laureatami zostali: Kazimierz Cholewa – opozycjonista i prezes Towarzystwa Parku im. dra H. Jordana w Krakowie, Wasyl Haniewicz – patriotyczny potomek polskich osadników na Syberii, Komitet Pamięci Gusen (obóz koncentracyjny na terenie Austrii), Andrzej Pityński (1947–2020) – polski rzeźbiarz mieszkający i tworzący głównie w USA, Wojciech Ziembiński (nagroda post mortem – 1925-2001) – polski patriota. Do konkursu zgłoszono 126 kandydatów.
Za rok 2021 laureatami zostali: Jerzy Giza – pedagog, działacz społeczny, Czesław Nowak – legenda gdańskiej „Solidarności”, ks. Władysław Palmowski – opozycjonista, ojcowie redemptoryści posługujący w Radiu Maryja, Muzeum Polskie w Ameryce (z Chicago). Do konkursu zgłoszono ponad 200 kandydatów.
W uroczystości na Zamku Królewskim uczestniczył Piotr Junker, jako zgłaszający do konkursu Mistrza Andrzeja Pityńskiego z Nowego Jorku, kawalera Orderu Orła Białego, który zmarł w dniu 18 września 2020 r. – już po rozstrzygnięciu ubiegłorocznej edycji konkursu. Informacja o wyborze, przekazana przez IPN, trafiła do rzeźbiarza jeszcze przed jego śmiercią.
Zgodnie z ostatnią wolą rzeźbiarza, nagroda jako eksponat trafiła do Muzeum Rzeźby Andrzeja Pityńskiego w Ulanowie, rodzinnej miejscowości Mistrza położonej na Podkarpaciu, znanej jako stolica polskiego flisactwa. Nagrodę z rąk prezesa IPN dra Jarosława Szarka odebrał Stanisław Garbacz – Burmistrz Gminy i Miasta Ulanów.
Piotr Junker